500MXH100EFCSN22X35
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
500MXH100EFCSN22X35
Manufacturer: Rubycon In Stock 202 pcs
Datasheet: 500MXH100EFCSN22X35
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 100UF 20% 500V SNAP $4.07
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
MXH
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
100µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
500V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
920mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.288A @ 10kHz