450MXG56MEFCSN20X25
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
450MXG56MEFCSN20X25
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 450MXG56MEFCSN20X25
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP $1.89
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
MXG
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
56µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
450V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
630mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
882mA @ 10kHz