400USG470MEFC30X40
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
400USG470MEFC30X40
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 400USG470MEFC30X40
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP $4.27
Series
USG
Tolerance
±20%
Capacitance
470µF
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
400V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
2.39A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.346A @ 10kHz