400USG390MEFC25X45
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
400USG390MEFC25X45
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 400USG390MEFC25X45
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP $4.09
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
USG
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
390µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
400V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
2.13A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.982A @ 10kHz