400USG330MEFC35X25
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
400USG330MEFC35X25
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 400USG330MEFC35X25
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP $4.05
Series
USG
Tolerance
±20%
Capacitance
330µF
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
400V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.9A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.66A @ 10kHz