400LLE2.2MEFCT78X11.5
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
400LLE2.2MEFCT78X11.5
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 400LLE2.2MEFCT78X11.5
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL $0.15
Series
LLE
Ratings
Packaging
Tape & Box (TB)
Tolerance
±20%
Capacitance
2.2µF
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
400V
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
40mA @ 120Hz