400HXG100MEFCSN22X25
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
400HXG100MEFCSN22X25
Manufacturer: Rubycon In Stock 2984 pcs
Datasheet: 400HXG100MEFCSN22X25
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP $3.2
Series
HXG
Tolerance
±20%
Capacitance
100µF
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
400V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.15A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.725A @ 10kHz