400AX8R2MEFC8X16
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
400AX8R2MEFC8X16
Manufacturer: Rubycon In Stock 8929 pcs
Datasheet: 400AX8R2MEFC8X16
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 8.2UF 20% 400V RADIAL $0.62
Series
AX
Tolerance
±20%
Capacitance
8.2µF
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
400V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C