400AX12MEFC10X12.5
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
400AX12MEFC10X12.5
Manufacturer: Rubycon In Stock 6268 pcs
Datasheet: 400AX12MEFC10X12.5
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 12UF 20% 400V T/H $0.71
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
AX
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
12µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
400V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
110mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
165mA @ 100kHz