35ZLH1500MEFC16X20
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
35ZLH1500MEFC16X20
Manufacturer: Rubycon In Stock 5520 pcs
Datasheet: 35ZLH1500MEFC16X20
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL $1.11
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
ZLH
Ratings
Impedance
15 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
1500µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
35V
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.95A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.25A @ 100kHz