35YXG220MEFCCR8X16
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
35YXG220MEFCCR8X16
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 35YXG220MEFCCR8X16
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL $0.15
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
YXG
Ratings
Impedance
87 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
220µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
35V
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
420mA @ 120Hz