35WA330MEFCT810X9
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
35WA330MEFCT810X9
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 35WA330MEFCT810X9
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL $0.16
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
WA
Ratings
Packaging
Tape & Box (TB)
Tolerance
±20%
Capacitance
330µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
35V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
420mA @ 120Hz