25YXG4700MEFCGC16X40
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
25YXG4700MEFCGC16X40
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 25YXG4700MEFCGC16X40
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL $1.42
Series
YXG
Ratings
Impedance
13 mOhms
Packaging
Tape & Box (TB)
Tolerance
±20%
Capacitance
4700µF
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
25V
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
2.856A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.08A @ 100kHz