25YXF4700MEFCGC18X35.5
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
25YXF4700MEFCGC18X35.5
Manufacturer: Rubycon In Stock 3572 pcs
Datasheet: 25YXF4700MEFCGC18X35.5
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL $1.84
Series
YXF
Ratings
Impedance
25 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±20%
Capacitance
4700µF
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
25V
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.76A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.2A @ 100kHz