250YXF100MEFC18X35.5
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
250YXF100MEFC18X35.5
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 250YXF100MEFC18X35.5
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL $1.52
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
YXF
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
100µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
250V
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C