250USG820MEFCSN30X30
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
250USG820MEFCSN30X30
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 250USG820MEFCSN30X30
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP $4.41
Series
USG
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
820µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Polarization
Polar
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
250V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
2.77A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.155A @ 10kHz