250MXC820MEFCSN25X50
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
250MXC820MEFCSN25X50
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 250MXC820MEFCSN25X50
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP $4.33
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
MXC
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
820µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
250V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
2.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.15A @ 10kHz