220MXC820MEFCSN35X30
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
220MXC820MEFCSN35X30
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 220MXC820MEFCSN35X30
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 820UF 20% 220V SNAP $4.49
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
MXC
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
820µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
220V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.93A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.895A @ 10kHz