200MXC1200MEFCSN30X40
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
200MXC1200MEFCSN30X40
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 200MXC1200MEFCSN30X40
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP $4.26
Series
MXC
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
1200µF
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
200V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
2.64A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.96A @ 10kHz