200HXC680MEFCSN30X30
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
200HXC680MEFCSN30X30
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 200HXC680MEFCSN30X30
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP $4.31
Series
HXC
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
680µF
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated
200V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
2.82A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.23A @ 10kHz