200BXC68MEFCG412.5X25
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
200BXC68MEFCG412.5X25
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 200BXC68MEFCG412.5X25
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL $0.44
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
BXC
Ratings
Packaging
Tape & Box (TB)
Tolerance
±20%
Capacitance
68µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
200V
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
520mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3A @ 100kHz