2.5SXE180M
| Manufacturer: | Rubycon |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 2.5SXE180M | ||
| Product Category: | Aluminum - Polymer Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP ALUM POLY 180UF 20% 2.5V SMD | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Type
- Polymer
- Series
- PC-CON, SXE
- Ratings
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 180µF
- Part Status
- Obsolete
- Applications
- General Purpose
- Lead Spacing
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 2917 (7343 Metric)
- Voltage - Rated
- 2.5V
- Lifetime @ Temp.
- 2000 Hrs @ 105°C
- Size / Dimension
- 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.075" (1.90mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 105°C
- Surface Mount Land Size
- Ripple Current @ High Frequency
- 3A @ 100kHz
- ESR (Equivalent Series Resistance)
- 9mOhm