16YXG2700MEFCGC16X20
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
16YXG2700MEFCGC16X20
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 16YXG2700MEFCGC16X20
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL $0.54
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
YXG
Ratings
Impedance
27 mOhms
Packaging
Tape & Box (TB)
Tolerance
±20%
Capacitance
2700µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
16V
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.771A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.53A @ 100kHz