160LLE33MEFC10X16
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
160LLE33MEFC10X16
Manufacturer: Rubycon In Stock 1107 pcs
Datasheet: 160LLE33MEFC10X16
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL $0.62
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
LLE
Ratings
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
33µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
160V
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
158mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
284mA @ 100kHz