10ZLG100MEFCT15X11
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
10ZLG100MEFCT15X11
Manufacturer: Rubycon In Stock 2115 pcs
Datasheet: 10ZLG100MEFCT15X11
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL $0.29
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
ZLG
Ratings
Impedance
150 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±20%
Capacitance
100µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
10V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
109.35mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
405mA @ 100kHz