10YXF470MEFCTA8X11.5
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
10YXF470MEFCTA8X11.5
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 10YXF470MEFCTA8X11.5
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL $0.1
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
YXF
Ratings
Impedance
250 mOhms
Packaging
Tape & Box (TB)
Tolerance
±20%
Capacitance
470µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
10V
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
300mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
400mA @ 100kHz