100ZL560MEFCGC18X35.5
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
100ZL560MEFCGC18X35.5
Manufacturer: Rubycon In Stock 0 pcs
Datasheet: 100ZL560MEFCGC18X35.5
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL $1.75
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
ZL
Ratings
Impedance
31 mOhms
Packaging
Tape & Box (TB)
Tolerance
±20%
Capacitance
560µF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
100V
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.133A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.06A @ 100kHz