PFS35-1K3F1
| Manufacturer: | Riedon |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PFS35-1K3F1 | ||
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RES SMD 1.3K OHM 1% 35W TO263 | $1.97 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- PFS35
- Features
- Current Sense, Pulse Withstanding
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Tolerance
- ±1%
- Resistance
- 1.3 kOhms
- Composition
- Thin Film
- Part Status
- Active
- Failure Rate
- Power (Watts)
- 35W
- Package / Case
- TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
- Size / Dimension
- 0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.185" (4.70mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 155°C
- Number of Terminations
- 2
- Supplier Device Package
- TO-263 (D-Pak)
- Temperature Coefficient
- ±50ppm/°C