RT9166-13GVL
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RT9166-13GVL
Manufacturer: Richtek USA Inc. In Stock 0 pcs
Datasheet: RT9166-13GVL
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC REG LIN 1.3V 300MA SOT23-3L Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
PSRR
55dB (1kHz)
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Output Type
Fixed
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Control Features
Current - Output
300mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Number of Regulators
1
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 300mA (Typ)
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
SOT-23-3L
Current - Quiescent (Iq)
300µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.3V