R5F72865D100FP#U2
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
R5F72865D100FP#U2
Manufacturer: Renesas Electronics America In Stock 0 pcs
Datasheet: R5F72865D100FP#U2
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
100MHz
Series
SuperH® SH7280
RAM Size
24K x 8
Core Size
32-Bit
Packaging
Tray
EEPROM Size
Part Status
Active
Peripherals
DMA, PWM, WDT
Connectivity
CANbus, I²C, SCI, SSU, USB
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
101
Core Processor
SH2A
Package / Case
176-LQFP
Data Converters
A/D 12x12b, 2x8b
Oscillator Type
External
Base Part Number
R5F72865
Program Memory Size
512KB (512K x 8)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
176-LFQFP (24x24)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V