HD6417144FW50V
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
HD6417144FW50V
Manufacturer: Renesas Electronics America In Stock 0 pcs
Datasheet: HD6417144FW50V
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 32BIT ROMLESS 112QFP Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
50MHz
Series
SuperH® SH7144
RAM Size
8K x 8
Core Size
32-Bit
Packaging
Tray
EEPROM Size
Part Status
Obsolete
Peripherals
DMA, POR, PWM, WDT
Connectivity
EBI/EMI, I²C, SCI
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
74
Core Processor
SH-2
Package / Case
112-BQFP
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
HD6417144
Program Memory Size
Program Memory Type
ROMless
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
112-QFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V