DF2638F20V
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
DF2638F20V
Manufacturer: Renesas Electronics America In Stock 0 pcs
Datasheet: DF2638F20V
Product Category: Embedded - Microcontrollers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128QFP Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
20MHz
Series
H8® H8S/2600
RAM Size
16K x 8
Core Size
16-Bit
Packaging
Tray
EEPROM Size
Part Status
Obsolete
Peripherals
Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Connectivity
CANbus, SCI, SmartCard
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
72
Core Processor
H8S/2600
Package / Case
128-BFQFP
Data Converters
A/D 12x10b; D/A 2x8b
Oscillator Type
Internal
Base Part Number
DF2638
Program Memory Size
256KB (256K x 8)
Program Memory Type
FLASH
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C (TA)
Supplier Device Package
128-QFP (14x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V