RB558VYM150FHTR
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RB558VYM150FHTR
Manufacturer: ROHM Semiconductor In Stock 1286 pcs
Datasheet: RB558VYM150FHTR
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: SCHOTTKY BARRIER DIODE (AEC-Q101 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Automotive, AEC-Q101
Packaging
Digi-Reel®
Diode Type
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
TUMD2M
Reverse Recovery Time (trr)
6.35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
500nA @ 150V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150V
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950mV @ 500mA