MCR03EZPFX9533
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MCR03EZPFX9533
Manufacturer: ROHM Semiconductor In Stock 0 pcs
Datasheet: MCR03EZPFX9533
Product Category: Chip Resistor - Surface Mount Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES SMD 953K OHM 1% 1/10W 0603 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
MCR
Ratings
AEC-Q200
Features
Automotive AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±1%
Resistance
953 kOhms
Composition
Thick Film
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Failure Rate
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
0603
Temperature Coefficient
±100ppm/°C