RP20-2415DFR-HC
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RP20-2415DFR-HC
Manufacturer: RECOM Power In Stock 0 pcs
Datasheet: RP20-2415DFR-HC
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER +/-15V 20W Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
POWERLINE RP20-FR (20W)
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tube
Efficiency
89%
Part Status
Obsolete
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
20W
Package / Case
6-DIP Module
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.66" H (50.8mm x 25.4mm x 16.8mm)
Number of Outputs
2
Voltage - Output 1
15V
Voltage - Output 2
-15V
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
1.6kV
Operating Temperature
-40°C ~ 79°C
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Input (Min)
9V
Current - Output (Max)
667mA, 667mA