RACD45-1050A
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RACD45-1050A
Manufacturer: RECOM Power In Stock 0 pcs
Datasheet: RACD45-1050A
Product Category: LED Drivers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: LED DRIVER CC AC/DC 33-48V 1.05A Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Constant Current
Series
LIGHTLINE RACD45-A (45W)
Weight
0.882 lb (400.07 g)
Dimming
Analog, PWM
Ratings
IP67
Features
OTP, OVP, SCP
Topology
AC DC Converter
Approvals
CE, UL
Efficiency
87%
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Chassis Mount
Power (Watts)
45W
Size / Dimension
6.85" L x 1.77" W x 1.28" H (174.0mm x 45.0mm x 32.5mm)
Voltage - Output
33 ~ 48V
Number of Outputs
1
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Isolation
3.75kV
Operating Temperature
-30°C ~ 50°C
Voltage - Input (Max)
305VAC
Voltage - Input (Min)
90VAC
Current - Output (Max)
1.05A