17-I370B-M
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
17-I370B-M
Manufacturer: Qualtek In Stock 0 pcs
Datasheet: 17-I370B-M
Product Category: Cable Ties and Cable Lacing Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Color
Black
Width
0.141" (3.58mm)
Series
17
Features
UV Resistant
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Packaging
1000 per Pkg
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Bundle Diameter
4.17" (105.92mm)
Length - Actual
1.214' (370.00mm)
Tensile Strength
40 lbs (18.14 kg)
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Length - Approximate
14.50"