LCAF8-56H-L
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
LCAF8-56H-L
Manufacturer: Panduit Corp In Stock 0 pcs
Datasheet: LCAF8-56H-L
Product Category: Terminals - Rectangular Connectors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CONN TERM RECT TONG 8 AWG #5/16 $2.45
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Color
Red
Series
Pan-Lug®
Features
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Insulated
Wire Gauge
8 AWG
Part Status
Active
Termination
Crimp, Barrel
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Stud/Tab Size
5/16 Stud
Tab Thickness
0.050" (1.27mm)
Terminal Type
Rectangular Tongue
Contact Finish
Electro-Tin
Terminal Style
Single Stud Hole
Contact Material
Copper
Length - Overall
Diameter - Ring ID
0.340" (8.64mm)
Width - Outer Edges
0.560" (14.22mm)
Diameter - Barrel ID
0.180" (4.57mm)
Diameter - Barrel OD
0.320" (8.13mm)