DNFR14250FIB-KD
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
DNFR14250FIB-KD
Manufacturer: Panduit Corp In Stock 550 pcs
Datasheet: DNFR14250FIB-KD
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Color
Blue
Gender
Female
Series
Pan-Term®
Features
Butted Seam
Packaging
Cut Tape (CT)
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Insulation
Fully Insulated
Tab Length
Wire Gauge
14-16 AWG
Part Status
Active
Termination
Crimp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Terminal Type
Angled - 90°, Flag
Contact Finish
Tin
Contact Material
Brass
Length - Overall
Insulation Diameter
0.180" (4.57mm)