EEU-HD1H3R3
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-HD1H3R3
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 315 pcs
Datasheet: EEU-HD1H3R3
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL $0.43
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
3.3µF
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
50V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
22mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
44mA @ 100kHz