EEU-HD1E680
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-HD1E680
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 1240 pcs
Datasheet: EEU-HD1E680
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL $0.43
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
68µF
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
25V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
91mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
136.5mA @ 100kHz