EEU-HD1E331
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-HD1E331
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 134 pcs
Datasheet: EEU-HD1E331
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL $0.81
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
330µF
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated
25V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
310mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
465mA @ 100kHz