EEU-HD1C472B
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-HD1C472B
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 3285 pcs
Datasheet: EEU-HD1C472B
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL $2.25
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±20%
Capacitance
4700µF
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
16V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.48A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.702A @ 100kHz