EEU-FC2A221B
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC2A221B
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 640 pcs
Datasheet: EEU-FC2A221B
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL $1.78
Impedance
89 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±20%
Capacitance
220µF
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
100V
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
760.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.17A @ 100kHz