EEU-FC2A100B
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC2A100B
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 6594 pcs
Datasheet: EEU-FC2A100B
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL $0.4
Impedance
1.8 Ohms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±20%
Capacitance
10µF
Voltage - Rated
100V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
74.1mA @ 120Hz