EEU-FC1V681S
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1V681S
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 6163 pcs
Datasheet: EEU-FC1V681S
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL $1.05
Impedance
43 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
680µF
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
35V
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.268A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.69A @ 100kHz