EEU-FC1V561B
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1V561B
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 5236 pcs
Datasheet: EEU-FC1V561B
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL $0.79
Impedance
45 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±20%
Capacitance
560µF
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
35V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.08A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.44A @ 100kHz