EEU-FC1V560H
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1V560H
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 1033 pcs
Datasheet: EEU-FC1V560H
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL $0.37
Impedance
350 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±20%
Capacitance
56µF
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
35V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
188.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
290mA @ 100kHz