EEU-FC1V332
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
In Stock 6904 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | EEU-FC1V332 | ||
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL | $2.09 | |
- Impedance
- 15 mOhms
- Packaging
- Bulk
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 3300µF
- Lead Spacing
- 0.295" (7.50mm)
- Voltage - Rated
- 35V
- Lifetime @ Temp.
- 5000 Hrs @ 105°C
- Size / Dimension
- 0.709" Dia (18.00mm)
- Height - Seated (Max)
- 1.398" (35.50mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 105°C
- Surface Mount Land Size
- Ripple Current @ Low Frequency
- 3.128A @ 120Hz
- Ripple Current @ High Frequency
- 3.68A @ 100kHz