EEU-FC1V331LB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1V331LB
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 1389 pcs
Datasheet: EEU-FC1V331LB
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 330UF 35V 20% RADIAL $0.69
Impedance
65 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±20%
Capacitance
330µF
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
35V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
646.75mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
995mA @ 100kHz